Alüminyum Sandwich Panel

Türkiye’nin tek kat metal çatı kaplamaları ile tanışması 1970’li yıllarda başlamıştır. İki kat metal arasına yalıtım malzemesi kullanılarak yapılan sandviç paneller ise 1985 civarında ilk kez kullanılmaya başlanmıştır. Gerek tek kat örtülerin değiştirilmesi gerekse yeni yapılan binalarda giderek daha çok tercih edilmesi nedeniyle sanayi yapılarının  ve ticari yapıların vazgeçilmez çatı kaplama malzemesi haline gelmiştir.

 

Isı yalıtım malzemesine göre;

Mineral Yün İzolasyonlu Metal Sandviç Paneller:

Galvanize sac veya alüminyum dış kabuk arasında yoğunluğu 100 – 110 kg/m3 arasında değişen taş yünü ve yoğunluğu 60- 70 kg/m3 arasında değişen cam yünü izolasyon tabakası kullanılan panellerdir. A sınıfı yanmaz malzeme olması nedeniyle, yangın izolasyonu için kullanılan en güvenilir sandviç panel türüdür. 

Poliüretan İzolasyonlu Metal Sandviç Paneller:

Şekillendirilmiş iki metal levha arasına yoğunluğu 38 - 42 kg/m3 arasında değişen poliüretan sert köpük malzeme enjekte edilmesiyle oluşturulan  panellerdir. Poliüretan 0,035 W/mK ısı iletkenlik katsayısı değerine sahiptir. 4 cm poliüretan köpük; 4,5 cm polistren köpük, 4,5 cm mineral lifli yalıtım malzemeleri, 30 cm gazbeton, 50 cm tuğla duvar ve 240 cm betonarme duvar ile eşit ısı geçirgenlik katsayısına (U değeri) sahiptir. Poliüretan köpük şiddetli yanıcı ve yanma sırasında zehirli, boğucu gaz çıkaran bir maddedir. Dolayısıyla yangın riski yüksek yapılarda kullanılması sakıncalı olacaktır.

 


Polistren Esaslı Paneller:
İsopanel olarak da adlandırılan, iki kat alüminyum veya saç levha arasına, eksande polistren dolgunun çeşitli kalınlık ve yoğunlukta uygulanması ile elde edilen kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesidir. Polistren malzemenin yanıcı olması dolayısıyla, yangın riski yüksek yapılarda kullanılması sakıncalı olacaktır.

Sandviç Panel Uygulaması
Sandviç Panel Uygulaması